Çöplerden Elektrik İhtiyacı Karşılanıyor

Haberler admin 24 Mayıs 2021

Çöpler Elektriğe Dönştürülüyor

Bayburt ve Gümüşhane, ilçe belde belediyeleri ile il özel idarelerinin üyesi olduğu BAY-GÜ-KAB, “Biyogazdan Elektrik Üretimi ve Katı Atık Sahasının İşletilmesi Projesi” kapsamında 2020 yılında özel bir firmaya yap-işlet-devret modeliyle Biyogaz Enerji Santrali (BES) Elektrik Üretim Tesisi yaptırdı.

Bayburt Şingah Mahallesi’nde kurulu tesiste, son teknolojik makinelerle toplanan biyogaz, elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda büyük bir adım olarak gösterilen çevreci tesiste, günlük 150 ton çöp işlenirken binlerce evin elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

Üretim kapasitesinin artırılması hedeflenen tesis ile geçen yılın ocak ayından beri yaklaşık 3 milyon metreküp metan gazının emisyonu da engellendi.

BAY-GÜ-KAB Müdürü Samet Gülhan, günümüzün en büyük sorunlarının çevre kirliliği ve enerji ihtiyacı olduğunu belirtti.

Tesis ile Bayburt ve Gümüşhane’de vahşi depolamanın önüne geçildiğini belirten Gülhan, “Çöp sahamızdaki biyogaz enerji santrali, üzeri ve tabanı sızdırmayacak şekilde kapatılmış olup çöp depolama lotunda biriktirilen organik atıkların anaerobik fermantasyonu sonucu oluşan metan gazını yakarak enerji üretiyor.” dedi.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.